Hagyomány és megújulás programja

Programunk, amelybe az utóbbi hetekben érkezett javaslatokat is beépítettük, hosszú hónapok beszélgetésein, a polgárok véleményén alapul. A település kormányzásával kapcsolatos vezérelvünk a svájci–liechtensteini típusú faludemokrácia, amely minden polgár számára természetes beleszólást biztosít közös ügyeink intézésébe. Ezért elképzeléseinkről minden esetben előzetesen tájékoztatjuk a publikumot, kikérjük a választókerületben (adott esetben az egész településen) élő minden egyes polgár véleményét – személyesen és online módon –, és döntésünket a helybeliek többségi álláspontjára alapozva hozzuk meg. Így egy tervezett önkormányzati beruházást a helyi közösség levehet a napirendről, saját kezdeményezését pedig megvalósíthatja.

Ideálunk a szerves kultúrát, népi bölcsességet, nemzettudatot, ősök nyelvét, paraszti építkezést őrző, hagyományait a fiatalabb generációknak továbbadó, a természettel harmóniában élő falu, és egy rendezett, modern, feltörekvő település egészséges ötvözete, ahol az emberi kapcsolatok barátiak, és jó szívvel hirdethetjük: szép dolog csömörinek lenni!

Önkormányzatunk

Olyan önkormányzatot kívánunk kialakítani, mely valóban demokratikusan, átláthatóan és eredményesen képvisel minden itt lakót. A svájci-liechtensteini típusú közvetlen demokrácia gyakorlásával a közösségünket érintő legfontosabb kérdéseket évente több alkalommal szavazásra bocsájtjuk, hogy valódi párbeszéd alakuljon ki a polgárokkal, társadalmi szervezetekkel és egyházakkal. Alábbi céljaink közül a költségvetésünkre és mindennapjainkra legnagyobb hatással lévőkről ebben a szellemben kérjük ki a csömöriek véleményét első alkalommal 2024 őszén, a Zsidó Temető mögötti réten.

Átláthatóvá tesszük az önkormányzati döntéshozatalt és költéseket. Az önkormányzat weboldalán a képviselő-testületi és bizottsági ülések jegyzőkönyveit rövid határidővel közzétesszük, az üléseket visszajátszható videóadásban közvetítjük. A kiadásokat folyamatosan követhetővé tesszük. Az Állami Számvevőszék 2021-es lesújtó véleményét figyelembe véve a Polgármesteri Hivatal munkáját szabálytalanságoktól mentessé és hatékonyabbá tesszük. A pályázati pénzek elnyerésének terén igyekszünk komolyabb eredményeket elérni.

A hivatalos ügyintézést, a lakosságot érintő hírekről való tájékozódást, a településen tapasztalt hiányosságok bejelentését és a szavazásra bocsájtott közügyekben való állásfoglalást modern demokráciának megfelelően webes felületen és önkormányzati mobilalkalmazáson keresztül is lehetővé tesszük. Telefonon és írásban éjjel-nappal elérhető ügyfélszolgálatot hozunk létre, mely minden megkeresést megválaszol.

Mindenkinek hangot adunk. A polgármester a munkahetet fogadóórával fogja kezdeni. Létrehozzuk a vének (75 év felett) és az ifjak (16–25 év közt) tanácsát, mely fórumok javaslatainak egy-egy önkormányzati képviselő lesz a szószólója. A szép kivitelű, de propaganda ízű Csömöri Hírmondóból tárgyilagos havilapot csinálunk, melyben lapszámonként a polgármesternek legfeljebb egy fényképe fog megjelenni, 2010. októberi számának ragyogó, ám a puszta ígéret szintjén maradt kezdeményezésének pedig („Csömöri Polgárok Fóruma – Ez itt mostantól az Ön oldala! Írja meg a település fejlesztésére, jobbítására vonatkozó javaslatait!”) tizennégy év elteltével mi valóban teret adunk, cenzúra nélkül, pusztán az esetleges helyesírási hibák javítására szorítkozva. Csömör nevének és címerének használatát szabaddá tesszük a csömöri emberek és szervezetek számára.

A Köz(ös)ségünkért Egyesület soraiból kikerülő polgármester és önkormányzati képviselők az eddigi gyakorlattól eltérően hivatali idejük első másfél évében nem tartanak igényt tiszteletdíjuk emelésére. A tizennyolc hónap alatt így megtakarított összeget a helyi szegényeket, elesetteket támogató szervezeteknek továbbítjuk. Arra törekszünk, hogy mind a hivatali, mind a civil életben egymás iránti tisztelettel, alázattal és jó szóval tegyük szebbé mindennapjainkat.

Intézményeink

Településünk egyre nagyobb lesz, ám a szolgáltatások mértéke és minősége megrekedt az ezredforduló szintjén, ezért létrehozunk egy szolgáltatóházat, és pénzintézet létrehozását ösztönözzük Csömörön. Községünk Ilonatelep felőli részén korlátozottak a bevásárlási lehetőségek, itt elősegítjük egy új üzlet megszületését. A lerobbant játszótereket felújítjuk, újakat nyitunk meg.

A Csömörön gyógyító orvosokkal egyeztetve szakrendeléseket biztosítunk (pl. nőgyógyászati ellátás céljából, cukor- és szívbetegeknek, mozgásszervi gondokkal küzdőknek).

Idősotthont létesítünk, hogy időseinkről gondoskodjunk, és önkormányzati bérlakásokat, hogy fiataljainknak ne kelljen a városba költözniük. Az óvodai és iskolai pedagógushiányt pedagóguslakások kialakításával mérsékeljük.

Községi gyümölcsöskertet alakítunk ki, és ingyenessé tesszük az iskolai étkeztetést. A jelenlegi példás ösztöndíjrendszert fenntarjuk, a fiatalokat nyelvek tanulására buzdítjuk, a nyelvvizsga költségeihez hozzájárulunk.

Csömör nem csak egy szép község a gödöllői lankák peremén, de a stratégiai fekvése gazdasági szempontból is ragyogó. A meglévő gazdasági területeken és az M0 mentén, a környezet és a lakók figyelembevételével ösztönözzük a vállalkozásokat, ezzel munkahelyeket teremtve és növelve az önkormányzati adóbevételeket. A településünk peremén lévő gazdaságoknak kieszközöljük az áramszolgáltatást. A közműszolgáltatókkal egyeztetve mindent megteszünk a szolgáltatások folytonosságának fenntartásáért.

Ha az erre vonatkozó kutatások eredményesek, akkor megvizsgáljuk a geotermikus energia energetikai és rekreációs hasznosításának lehetőségeit.

Közlekedésünk

Szakemberek bevonásával erősítjük a közlekedésbiztonságot. A HÉV-átjárón való átkelést biztonságossá tesszük. Az M0 lehajtóját kivilágítjuk, fényvisszaverő burkolatjeleket festünk, körforgalmat alakítunk ki. Új gyalogos átkelőhelyeket alakítunk ki ott, ahol lakossági igény merül fel azok létrehozására. Az egykori Szöszi Presszónál lévő botcsinálta „kis körforgalmat” megszüntetjük, a forgalmat táblákkal szabályozzuk. A „tankcsapdákkal” felérő fekvőrendőrök helyett szabványszerű, kocsikímélő megoldást választunk.

A Laky sarki óvoda parkolását megoldjuk, az általános iskolánál a parkolási lehetőséget bővítjük. Az utcaközösségek kérésére az utakat térítésmentesen, az önkormányzat költségén leaszfaltozzuk. A zsákfalu jelleg megtartására és az átmenő forgalom által felvert porra is tekintettel civilizált átjárást biztosítunk rendszeresen karbantartott utakon Kistarcsára, Mogyoródra és Fótra.

A Csömör–Budapest buszjáraton figyelmet fordítunk az autóbuszok műszaki állapotára, tisztaságára, a menetrend, különösen a megállókból való indulási időpontok pontos betartására. Kialakítjuk a belső tömegközlekedést megállókkal az iskola és egyéb közintézmények előtt. Reggel és kora délután gondoskodunk a XVI. kerületben tanuló csömöri diákok buszos szállításáról. Az éjszakai buszjáratot kibővítjük.

Köztereink

Tiszta, rendezett, zöldellő és virágos, építészetében is községünk hagyományait őrző utcaképre törekszünk. A fű nyírásáról, az ágak vágásáról, útjaink, az árkok és a patakpart tisztaságáról folyamatosan gondoskodunk. Utcáinkon fákat ültetünk, Csömör kertészeivel karöltve virágkampányt indítunk. A településkép következetlenségén javítandó a jövőben igyekszünk elkerülni a stílusbeli csapongást.

Temetői tükrözik egy nép lelkületét: a temetkezési vállalkozóval egyeztetve elérjük, hogy szemét és szanaszét heverő régi sírkődarabok, kóborló őzikék nem lesznek a temetőben.

Az Emlékmű közben, a Gloria Victis Emlékmű és a Trianon Emlékoszlop között Csömör jeles személyiségeinek mellszobraival (pl. Staub Móric, Báló Lipót, Solymár Péter, id. Boross Jenő) ékesített sétányt hozunk létre.

A Széchenyi utcában a volt Szöszi Presszó és a Tajti-féle zöldséges közötti területet parkosítjuk, abban minden Csömöri újszülöttet megajándékozunk egy nevét viselő fával, amit szüleivel ültetünk el.

Kertjeink

A 30-as évek Kertmagyarország-elképzelését szem előtt tartva mezőgazdasági szakiskolát/népfőiskolát hozunk létre, amely intézet a későbbiek folyamán más mesterségek szakoktatását is végzi majd.

Tanácsadással segítjük a kertek megtervezését, csömöri hagyományaink alapján ösztönözzük a háztáji zöldség- és gyümölcstermesztést. Vetőmag- és palántaakciót szervezünk a csömöri lakosok számára, a Gazdaszövetkezet tagjainak ingyenesen, másoknak jutányosan, az Önkormányzat támogatásával biztosítunk magaságyásokat.

Teljes szabadságot biztosítunk az ingatlantulajdonosoknak kertjük kialakításában.

A helyi piacon viszonteladás helyett ösztönözzük a helyben termelt javak értékesítését, megszervezzük azok házhozszállítását.

Környezetünk

Kiemelt figyelmet fordítunk környezetünk védelmére. Rendszeresen mérjük településünkön a levegő- és vízminőséget (a mikroműanyagokra is kiterjedően), a zajszintet és forgalmat. Körültekintő szabályozással és fejlesztésekkel csökkentjük a port és a zajszennyezést, az M0 mentén megvalósítjuk az elmaradt zajvédelmi fejlesztést.

Közterületeinken tudatos fásítási programot indítunk. A magánterületi fakivágás engedélyhez kötését megszüntetjük, hogy a kerttulajdonosok ne féljenek új fákat ültetni. A szükség esetén kivágott kerti fák helyett közterületen újakat ültetünk.

Felszámoljuk az illegális szemétlerakást, az elkövetők ellen eljárást indítunk. A krematórium melletti fémtelep okozta méltatlan állapotokat megszüntetjük.

Közösségeink

Községünk elkötelezetten őrzi hagyományait, pezsgő a szellemi és művészeti élete, amire joggal lehetünk büszkék. A folytonosság jegyében fontosnak tartjuk a szakmai párbeszédet a kultúrahordozó civil szervezetek és intézmények, valamint az óvodák, iskolák és egyházak vezetőivel.

Csodálatos magyar kultúránk mellett egyazon erővel támogatjuk falunk tót és sváb művelődési köreit is, utóbbit a sváb hagyományok házának létrehozásával is erősítve. Kulturális gyökereink életben tartásának szándékával igényes zenei, irodalmi, történelmi, tánc- és képzőművészeti napokat rendezünk. Az iskola diákjait évente több alkalommal zeneakadémiai és operaházi előadásra visszük.

Csömöri rockfesztivált szervezünk, és helyet biztosítunk az esti társasági élethez, hogy a fiataloknak ne a szabad ég és a belvárosi szórakozóhelyek között kelljen választaniuk. A falunapokat ismét olyan időpontban szervezzük meg, hogy visszatérhessen régi népszerűsége.

Kiemelkedő sportéletünket kiszélesítjük, uszodát építünk, a településünkről száműzött Rubeola FC-nek pedig Csömörön ismét méltó működési feltételeket biztosítunk. A fiataloknak és idősebbeknek is megadjuk a lehetőséget, hogy a sport mindennapjaik része lehessen.

Mindenkire számítunk, és mindenki számíthat ránk közösségünk szolgálatában.