Mátyás Sándor

1958 tavaszán születtem, Rákosszentmihályon nőttem fel. Édesapám, néhai Mátyás Sándor építésztechnikus volt, édesanyám, szül. Mikó Magdolna kerületszerte nagyra tartott nyugalmazott tanítónő. Középiskolába a cinkotai Szerb Antal Gimnáziumba jártam francia szakra. Érettségi után Thomas Mann: Egy szélhámos vallomásai című regényének hatására elszegődtem szállodai londínernek. (Érdekes tapasztalatokra tettem szert; a Royal Szálló a 70-es években a kémelhárítás egyik központja volt és hemzsegett a besúgóktól.)

Huszonegy évesen disszidáltam. Zömében Németországban éltem, de több ízben hónapokat töltöttem Olaszországban is. Tanulmányaimat a tübingeni egyetemen művészettörténet szakon magiszteri képesítéssel fejeztem be.

A korai 90-es években visszatértem gyökereimhez. A csömöri, Nektár utcában lévő családi házunkba 1995-ben költöztünk be. Feleségemmel három fiúgyermeket neveltünk, akik immáron családos emberek. Három leányunokánk van.

A római jog hármas pillére: becsületesen élni (honeste vivere), senkinek sem ártani (neminem laedere), mindenkinek megadni azt, ami neki jár (suum cuique tribuere), községünk evangélikus gyülekezetének tagjaként pedig az újtestamentumi intelmek mindennapjaim iránymutatói.

Kulturális utakat szervezek, három évtizede a müncheni Studiosus cég idegenvezetője vagyok. Német ajkú vendégeimmel a Finn-öböltől az Otrantoi-szorosig csodáljuk Európa kultúrkincseit.

Művészettörténeti és politikai témákban alkalomszerűen publikálok és fordítok (lásd a minap írt cikkeimet: a 150 éves Budapest városfejlődése [német nyelven] és a dél-tiroli típusú autonómiáról). Egy-egy gondolatomat szűkebb körben is szívesen osztom meg írásban (pl. Az egyház ne politizáljon!? és Tündérkert ebek harmincadján).

2005 óta a csömöri Gloria Victis Közhasznú Alapítvány elnöke vagyok, a Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetettje.

Ami után évtizedekig csak epekedtünk, az manapság, hála Istennek, természetes dolognak tűnik. A tarka világnézeti ideák és legkülönbözőbb társadalomformáló célok és elképzelések szabad ütköztetése demokráciánk bája, egyben legnagyobb erénye. Ebből a meggondolásból nagyközségünk számos polgárának biztatására a június 9-i önkormányzati választásokon polgármesterjelöltként örömmel megmérettetem magam.

Hiszem, hogy a mostani faluvezetés eddig elért eredményeire támaszkodva, ám egy emberközelibb értékrendet szem előtt tartva, a polgárok többségének nagyobb megelégedésére tudnám szolgálni nagyközségünket. Fábri István polgármester úr és csapata iránti tiszteletem ellenére vallom, hogy településünk az elmúlt években sok fejlődési lehetőséget elszalasztott. Az esélyek kiaknázásának a hatásfokát a jövőben feltétlenül fokoznunk kell! Ugyanakkor az emberek alázattól és jóakarattól vezérelt megszólítását, bevonásukat a közös ügyek rendezésébe (akár svájci–liechtensteini mintájú közvetlen faludemokráciával) legalább annyira fontosnak tartom, mint az infrastrukturális fejlesztéseket. Eszményképem egy olyan köz(ös)ség, ahol szeretet honol, és pártállásra való tekintet nélkül a tisztelet hangján üdvözöljük egymást. A költő szavait némiképp módosítva vallom:

Szeress, alkoss, gyarapíts:
s Csömör fényre derül!

Mátyás Sándor kiváló személyét jó szívvel ajánlom a csömöri közösség Tisztelt Választóinak. Művészettörténészként hivatásának tartja a magyar és az európai értékek bemutatását. Munkásságában a helyi és az egyetemes értékek és eszmények szorosan összefonódnak egymással. Csömör közösségének is olyan polgármesterre és önkormányzati képviseletre van szüksége, akik választóik akaratának megfelelően leginkább a köz javát és épülését szolgálják. Ilyen út- és példamutató elöljárót kívánok Csömör nagyközségnek Mátyás Sándor személyében, aki – jó hadvezér módjára – nem azt mondja, hogy „előre!”, hanem azt, hogy: „utánam!”

Tőkés László református püspök,
az Európai Parlament volt alelnöke

Gloria Victis

A csömöri Gloria Victis Alapítvány 2006-ban a világon elsőként állított emlékművet a kommunizmus 100 millió áldozatának. Az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából felavatott emlékmű átadóünnepségén több ezren vettek részt. Az azóta eltelt évek során az emlékmű hazai és nemzetközi politikusok, diplomaták, egyházi vezetők és művészek zarándokhelyévé vált. Az alapítvány folyamatos felvilágosító munkával és megemlékezések szervezésével tiszteleg az áldozatok előtt, és kíván segíteni abban, hogy a múlt hibáit ne ismételhessük meg.

E munka elismeréseként vehette át tavaly novemberben Berlinben Mátyás Sándor és az alapítvány küldöttsége a luxemburgi székhelyű Fondation du Mérite Européen (Szolgálat Európáért Alapítvány) díját, melyet olyan jeles európai történelmi személyiségek után ítélt oda a szervezet, mint Hans-Dietrich Genscher, az egykori NSZK külügyminisztere, Tadeusz Mazowiecki, volt lengyel miniszterelnök vagy Vytautas Landsbergis, a független Litvánia első államfője.

Az alapítvány ezen kívül olyan kezdeményezésekkel is tevékenyen igyekszik hozzájárulni egy békésebb és igazságosabb jövőhöz, mint a nemzeti kisebbségek autonómiája témájában Csömörön rendezett nemzetközi konferencia vagy Liechtenstein hercege modern demokráciák alapelveit tárgyaló államelméleti könyvének magyar nyelvű kiadásával.

Gloria Victis-díj átadása II. János-Ádámnak, Liechtenstein hercegének

Tajvan kormányának és népének nevében őszinte tisztelettel üdvözlöm azt a felvilágosító munkát, melyet a Gloria Victis Alapítvány és Csömör civil szervezetei a kommunizmus 100 milliónyi áldozatának ügyében végeznek. Ez az emlékmű múltunk hiteles tanújaként jövőnk éber őre lesz.

Chen Shui-bian,
Tajvan elnöke

Tajvan diplomáciai képviseletének vezetőivel

Osztrákként nagyon is tisztában vagyok az 1956-os hősi népfelkelés történelmi jelentőségével. Közös Európánknak csak akkor van perspektívája, ha ismerjük múltunk sötét epizódjait is, és nagy jelentőséget tulajdonítunk a jogoknak, illetve a szabadságnak. Meggyőződésem, hogy kezdeményezésük sikeres lesz, és az emlékhely történelmünk tanújaként a jövőre nézve is figyelmeztető támpontul szolgál majd. A Gloria Victis Alapítványnak szívélyes üdvözlettel kívánom a legjobbakat.

Benita Ferrero-Waldner,
az Európai Unió külügyi biztosa

Göran Lindblad svéd parlamenti képviselő, az Európa Tanács 1481/2006-os határozatának szellemi atyja, amint átadja annak bevésett szövegét

Nagyra tartom a Csömör nagyközség polgári szervezeteinek kiáltványában megfogalmazott célkitűzést, mely a XX. század mindkét totalitárius diktatúrájának figyelembevételével igyekszik a múltat elemezni.

Roland Koch,
Németország Hessen tartományának miniszterelnöke

Konrad Kobler bajor parlamenti képviselővel

Gratulálok önöknek. Emlékművük az egész világ számára példaértékű. A kommunizmusnak felelnie kell tetteiért a történelem ítélőszéke előtt.

Bruno Gilles,
a francia Parlament képviselője

Mira Hoxha albán nagykövet asszonnyal

Lengyelország és Ukrajna nagykövetei és id. Lomnici Zoltán körében

Tőkés Lászlóval Temesváron

Mátyás Sándort és közéleti munkásságát hosszú évek óta ismerem. Csömöri látogatásaim és beszélgetéseim után meggyőződéssé szilárdult az a benyomásom, hogy személyében egy kompetens, távlatokban gondolkozó ember gazdagítja és formálja a helyi közösség mindennapjait. Mátyás Sándor gazdag nemzetközi tapasztalatai szintén gyümölcsöző hatással lehetnek az önkormányzati munka során adódó feladatok megoldására.

Prof. Dr. h. c. Gárdonyi Zsolt
zeneszerző, orgonaművész

Könyvek és könyvfordítások

Mátyás Sándor: Dicsőség a Legyőzötteknek!

A szerző egy konzervatív gondolkodású értelmiségi család történetén keresztül ábrázolja Magyarország 20. századi és a 21. század elejének rendkívül sűrű, drámai eseményeit.

Mátyás Sándor: Víg János festő- és szobrászművész, restaurátor

A 125 oldalas könyv a gödöllői képzőművész életútját foglalja össze bemutatva a címben szereplő három alkotói területre kiterjedő életművét.

Hans Adam II. von Liechtenstein: Az állam a harmadik évezredben

Milyen legyen a harmadik évezred állama? Egy alkotmányos monarchia államfőjeként, két évtized államigazgatási tapasztalatával a birtokában erre a kérdésre igyekszik választ adni II. János-Ádám, Liechtenstein hercege Az állam a harmadik évezredben című könyvében, melyet alapítványunk 2011-ben fordított le magyar nyelvre azzal a céllal, hogy az alkotmányreform folyamatához tevékenyen hozzájáruljon. Munkájában a herceg izgalmas kultúrtörténeti fejtegetések kíséretében ecseteli a demokrácia fejlődését, beszámol a 2003-as liechtensteini alkotmányreformról, és bemutatja a jövő államának alkotmánytervezetét. A közvetlen demokrácia és a településszintű önrendelkezési jog elkötelezett híveként hirdeti, hogy az államoknak békés szolgáltatóvállalattá kell átalakulnia.

Erika Schuchardt: Gyúljon csók az ajkakon

Bár senki sem tudja a krízist, ha úgy tetszik, a „keresztjét” nem létezővé tenni, azonban ezeket a kihívásokat lehetőségként kezelni igenis képes lehet. Ebben rejlik a „határok átlépése” fenoménje – ami ebben a gazdag képanyaggal illusztrált könyvben Beethoven életútja alapján kerül bemutatásra. Erika Schuchardt a 250 éve született géniuszról folytatott kutatási diszkussziót interdiszciplináris megközelítésben eredeti kérdésfeltevésekkel újra élettel tölti meg.

Szavazzon június 9-én Mátyás Sándorra, mert a tettek embere, történelmileg hiteles, rálátása van a dolgokra és a problémákat megértéssel közelíti meg!

Prof. Dr. Erika Schuchardt,
a Bundestag volt képviselője,
a Német UNESCO-Bizottság volt alelnöke,
a Német Evangélikus Egyház volt zsinati tagja